Mis on parodontiit ja kuidas ta tekib?

 

Sõna “parodontiit” tähendab ladina keeles “ümber hamba”. Kuidas parodontiit tekib? Selle peamiseks põhjuseks on puudulik suuhügieen, mis põhjustab aja jooksul hambakatu hulga suurenenemist ja levimist igemejoonest allapoole.

Mikroobide poolt eraldatavad mürkained hakkavad igemeid ärritama ning kutsuvad esile organismi kroonilise põletiku, kus keha enda immuunsüsteem pöördub oma kudede vastu. Hammaste kinnituskoed ja hammast kinnihoidev luu hakkavad lagunema ning hävivad. Ige tuleb hammaste küljest lahti ja moodustuvad igemetaskud.

Tihtilugu kulgeb see haigus oluliste nähtavate märkideta. Haiguse püsides igemetaskud süvenevad ning jätkub edasine igemekudede ja luu häving, kuni hammas ära tuleb.

hambapasta

Kuidas parodontiidist hoiduda?

 

Esmasel kohal on mõistagi suuhügieen – hammaste ja kogu suuõõne regulaarne korralik ja põhjalik puhastamine vähemalt kahel korral päevas. Oluline on siin jälgida hambapasta ja suuloputusvahendi koostist ja kvaliteeti, et mitte tahtmatult oma tervisele karuteenet ei teeks. Georganicsi hambapastad ja suuloputusvahendid sisaldavad eeterlikke õlisid, millele on omistatud tõhus antibakteriaalne toime, et ebasõbralikud mikroobid kahjutuks teha.

Alahinnata ei maksaks ka hambaniiti, sest kuitahes hästi sa ka ei harjaks, ka parima hambaharja harjased ei pääse kõikidesse peentesse hambavahedesse paraku päris lõpuni ligi. Hambaniit aga tagab, et hambavahedestki saadakse kätte kõik, mis seal pahandusi korda saatma võib hakata.

Samuti on hammaste ja kogu suuõõne hügieeni ja puhtuse saavutamisel ja säilitamisel väga positiivne mõju õliga loksutamisel. See sajandeid vana ayurveda iidne ravivõte on näidanud positiivseid tulemusi nii gingviidi (igemepõletik) leevendamisel kui ka suuõõne bakteriaalse tasakaalu taastamisel, tundlike hammaste puhul ning hambakatust vabanemisel.

Jälgi, millal ja mida sa sööd. Katsu vältida pidevat näksimist ja pidada söögkordade vahel vähemalt 3-tunniseid pause, et suu pH tase tasakaalustuks ning hammastel oleks võimalik remineraliseeruda teisisõnu  remineraliseerivast hambapastast hammaste pinnale viidud mineraalid omandada.

Nagu hea tervise tagamiseks üldiselt, on ka hammaste puhul oluline, et lisaks kvaliteetsetele suuhügieenitoodetele ja nende regulaarsele kasutamisele toituksid tervislikult (vähem magusat ja magustatud kraami!), hoiduksid suitsetamisest ning käiksid korrapäraselt hambaarsti juures kontrollis.

 

Allikad:
Virtuaalkliinik
Organiccare.eu