Paljude inimeste jaoks on suuloputusvahendi kasutamine igapäevane tegevus. Kuid, kas see võib tuua rohkem kahju kui kasu? Me usaldame tuntud brände, arvame et nende tooted on ohutud ja kasulikud…aga reaalsus on see, et paljud tooted on täis kemikaale, mis ei pruugi olla nii ohutud, nagu me arvame.

Suuhooldustooteid (nagu ka suuloputusvahendeid) ei toodeta samade standardite alusel, nagu alla neelatavaid tooteid. Siiski, suud nimetatakse tihti “väravaks kehasse” ning see on tõsi- läbi suu limaskesta imenduvad ained, ka mürgid ja kemikaalid, mis liiguvad tervesse kehasse edasi. Seetõttu kasutab Georganics enda toodetes vaid looduslikke toidu kvaliteediga sertifitseeritud koostisaineid.

Mis siis võib peituda Sinu suuloputusvahendis? 4 sagedast koostisainet, millest hoiduda on …

Alkohol

Alkohol on tuntumate suuhooldusbrändide põhikoostisaine, sest see jätab suhu tugeva kiheleva tunde ning on tugevalt antibakteriaalne. Nii tugevalt, et see tegelikult hävitab lisaks halbadele ka head bakterid. Lisaks sellele on see kuivatavate omadustega ning võib põhjustada kuiva suu sündroomi. Samuti on see tuntud kantserogeen. Seega, me ei soovi seda ju suhu panna, eks? ADA kohaselt (the Americans with Disabilities Act) on praeguseks hetkeks piisavalt tõendeid, mis näitavad et alkoholi sisaldavad suuveed võivad tõsta suuvähki haigestumise riski. Me oleme harjunud kasutama alkoholi sisaldavat suuvett, kuid tegelikult on sooja soolaveega ning söögisoodaga suu loputamine ja kuristamine, või loodusliku alkoholivaba suuvee kasutamine, sama efektiivne halbade bakterite hävitamises.

Fluoriid

Paljud inimesed arvavad, et fluoriid kaitseb meid hammaste lagunemise eest,ning seetõttu leidub seda paljudes suuhooldustoodetes ning ka joogivees. Arvatakse,et see aitab kaasa hammaste remineraliseerumise protsessidele (hammaste lagunemise põhiline ennetus) asendades hammastest lahkunud mineraale õhukese kihi kõvema, bakterikindlama materjaliga. KUID… fluoriidi kasutatakse ka putukatõrjevahendina, ning suuremates kontsentreeritud doosides on see inimeste jaoks mürgine. Pikaajaline fluoriidiga kokkupuude võib viia terviseprobleemideni, nagu näiteks fluoroos. On olemas looduslähedasemad viisid efektiivseks hammaste remineraliseerimiseks ning igemehaiguste vältimiseks, nagu näiteks vaheldusrikka toitainetiheda orgaanilise toidu söömine, mis on kaltsiumi, magneesiumi, tsingi, raua, vitamiin A ja vitamiin D rikkad.

SLS

Naatrium Laurüül Sulfaat (SLS) on sünteetiline kemikaal ja vahuaine, mida kasutatakse paljudes tuntud suuloputuvahendites. See eraldab molekulid üksteisest ning tekitab suurema kokkupuutepinna hambapasta ja suu vahel, tekitades vahuse efekti. KUID… see on tuntud ärritaja ning võib põhjustada põletikku suus ning ka suuhaavandeid. Tegelikult, SLS ärritavad omadused on nii tugevad, et teaduslikes uurimistöödes kasutatakse seda ärrituse tekitamiseks, selleks et uurida aineid mis aitavad ärritust vähendada. See ei ole vajalik edukaks hammaste puhastamiseks. Seda kasutatakse enamasti esteetilistel põhjustel.

Naatriumsahhariin

Naatriumsahhariin (Sodium Sacharide) on järjekordne sünteetiline koostisaine, mida toodetakse naftaproduktist ning mis sisaldub paljudes suuloputusvahendites. See on sagedasti kasutatav magusaine, mida kasutatakse suhkru asendajana, sest selles ei sisaldu kaloreid. Uuringud näitavad ,et see on arvatavasti kantserogeenne- seda on seostatud põievähiga loomadel ning see on keelatud Ameerikas. Seega sagedane tarvitamine pika perioodi vältel ei ole soovitatav.

Päris hirmuäratav, eks? Paljud põhilised suuhooldustoodete brändid jätkavad nende koostisainete kasutamist, sest need on meeldivad ning neid on masstootmises lihtne kasutada. Kuid kõrvaltoimed võivad tekkida kumulatiivselt, pikaaegse tarvitamise järel. Tark on alati lugeda toote infolehti ning uurida ise juurde, et teha teadlikke valikuid…. Ja kui otsustate nimetatud lisaainetest eemale hoida, siis teadke, et on olemas palju looduslikke alternatiive, mis ei kahjusta tervist, nagu näiteks Georganicsi tooted.

Allikad:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19133944
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12694214
https://www.health.harvard.edu/blog/artificial-sweeteners-sugar-free-but-at-what-cost-201207165030

Artikli autor: Alessandro Rocchi
Tõlkinud: Organic Care